Autor Tema: Edipov-Elektrin kompleks  (Pročitano 8333 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mnemozina

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Pogledaj profil
    • Astrologija kriminala
Edipov-Elektrin kompleks
« poslato: мај 02, 2010, 22:17:28 »
Mirabilis
26/1/10, 01:22
Elektrin kompleks je pojam koji koristi rana psihoanalitička teorija za podsvesnu seksualnu privlačnost koju pokazuju devojčice uzrasta 3-7 godina prema svom ocu. Adekvatan pojam za analognu pojavu kod dečaka i majki je Edipov kompleks. (http://www.medicina.hr/clanci/edipov_kompleks.htm)

Šta mislite, koji su pokazatelji u natalu, mislim kod nerazriješenog kompleksa?

--------------------------------------------------------------------------------

Mirabilis
26/1/10, 12:33
pa šta to znači imati Elektrin kompleks? Zaljubiti se u muškarca kojeg ne možeš imati? Šta znači imati/nemati muškarca? AKo se i on zaljubio, onda ga imaš, na neki način....to što u fizičkom smislu ne možete biti zajedno nema veze s imanjem/nemanjem...

--------------------------------------------------------------------------------

Azazelo
26/1/10, 12:33
Uzmi mene, recimo.
Neresen Elektra kompleks
-uvek se zaljubim u muskarca koga ne mogu imati...

Tu uzrcnik ne mora da bude samo Elektrin kompleks. Moze da bude i da sustinski ne zelis da se vezujes pa biras one koji su nedostupni...i svasta jos verovatno.

J.M.
26/1/10, 12:51
hm.....pa zar nije elvis imao taj kompleks izrazen bas.....ili mi se cini....?

Mirabilis
26/1/10, 13:24
hm.....pa zar nije elvis imao taj kompleks izrazen bas.....ili mi se cini....?

Edipov? U kom smislu?

J.M.
26/1/10, 13:29
da. samo ne mogu tacno da se setim, citala sam nekoliko puta, al bese davno....

Caky
26/1/10, 14:31
Uzmi mene, recimo.
Neresen Elektra kompleks

To nije Elektrin kompleks...Elektrin kompleks bi bio patoloska vezanost za oca i trazenje njega kroz svakog muskarca u zivotu. Obicno se ispoljava kroz teznju starijim muskarcima (a cesto i bogatim), onima koji se ponasaju "ocinski" i zastitnicki u svakom smislu.

J.M.
26/1/10, 14:33
To nije Elektrin kompleks...Elektrin kompleks bi bio patoloska vezanost za oca i trazenje njega kroz svakog muskarca u zivotu. Obicno se ispoljava kroz teznju starijim muskarcima (a cesto i bogatim), onima koji se ponasaju "ocinski" i zastitnicki u svakom smislu.

ovo vec ima veze sa mnom...! i to debele...

-atina-
26/1/10, 16:03
Elektrin kompleks je pojam koji koristi rana psihoanalitička teorija za podsvesnu seksualnu privlačnost koju pokazuju devojčice uzrasta 3-7 godina prema svom ocu. Adekvatan pojam za analognu pojavu kod dečaka i majki je Edipov kompleks. (http://www.medicina.hr/clanci/edipov_kompleks.htm)

Šta mislite, koji su pokazatelji u natalu, mislim kod nerazriješenog kompleksa?

Nisam sigurna ali nekako mislim da su los kontakt MO i VE u muskom natalu /konkretno/ pokazatelji edipovog kompleksa...u stvari ovo je mozda pre slika muskarca koji nema dobar odnos sa majkom zbog njene uskracenosti ljubavi prema njemu pa se manifestuje kao svojevrsna emotivna sakatost ali u isto vreme i zavisnost i nemogucnost da se veza sa majkom prekine...kako su MO i VE ovde u konfliktu /mislim na los aspekat/...cesto se ovo tesko prevazilazi...i naravno nije pravilo ali obicno se u ovakvim natalima nailazi na SO-MO los kontakt-gde oca nema ili ne ucestvuje-pa je majka ZRTVA- pa onda kad na to se doda VE-MO los kontakt onda mnogo toga postaje jasnije i naravno cela karta se mora uzeti u obzir...opet kazem nisam sigurna :shame:

Mirabilis
26/1/10, 16:16
ma negdje sam čitala kod Edipovog kompleksa privrženost majci uz antagonizam prema ocu, i obratno kod Elektrinog kompleksa privrženost ocu uz antagonizam prema majci - ovo je pojednostavljeno. Znači, ovaj bi kompleks kasnije u odnosima donio, traženje žene koja je slika i prilika vlastite majke, kod Edipovca, a kod Elektrinog kompleksa težnja partneru koji sliči na oca.
Znači muškarac koji u vezi/braku traži majčinsko ponašanje žene, dok žena traži u svojim odnosima očinsku figuru. Valjda je to to.
U natalu, kao što Jovana kažeš, Edipovac bi imao loš odnos Mjeseca i Venere, a žena sa Elektrinim kompleksom loš odnos Sunca i Marsa...ili....muškarac bi trebao imat slupanu Veneru pa teži dobro postavljenom Mjesecu, a žena bi trebala imati slupanog Marsa, pa teži dobro postavljenom Suncu...
Nije mi ovo sjelo skroz....
Probat ću sa ženskog stajališta. Šta znači težiti partneru koji je 'očinska figura'? Kakav on mora biti u ponašanju? Aseksualan? Netko tko daje pažnju/ljubav, na neki način je autoritet/dominantan, ali smanjen ta seksualna komponenta veze?
A šta sa ženama koje teže 'partner/sin' vrsti odnosa. Ne mora se ovdje raditi o razlici u godinama, već žena koja je dominantna i ima partnera papučara, koji joj je kao sin. On bi bio Edipovac, jel...a šta je žena u takvom odnosu?

J.M.
26/1/10, 16:54
ma negdje sam čitala kod Edipovog kompleksa privrženost majci uz antagonizam prema ocu, i obratno kod Elektrinog kompleksa privrženost ocu uz antagonizam prema majci - ovo je pojednostavljeno. Znači, ovaj bi kompleks kasnije u odnosima donio, traženje žene koja je slika i prilika vlastite majke, kod Edipovca, a kod Elektrinog kompleksa težnja partneru koji sliči na oca.
Znači muškarac koji u vezi/braku traži majčinsko ponašanje žene, dok žena traži u svojim odnosima očinsku figuru. Valjda je to to.
U natalu, kao što Jovana kažeš, Edipovac bi imao loš odnos Mjeseca i Venere, a žena sa Elektrinim kompleksom loš odnos Sunca i Marsa...ili....muškarac bi trebao imat slupanu Veneru pa teži dobro postavljenom Mjesecu, a žena bi trebala imati slupanog Marsa, pa teži dobro postavljenom Suncu...
Nije mi ovo sjelo skroz....
Probat ću sa ženskog stajališta. Šta znači težiti partneru koji je 'očinska figura'? Kakav on mora biti u ponašanju? Aseksualan? Netko tko daje pažnju/ljubav, na neki način je autoritet/dominantan, ali smanjen ta seksualna komponenta veze?
A šta sa ženama koje teže 'partner/sin' vrsti odnosa. Ne mora se ovdje raditi o razlici u godinama, već žena koja je dominantna i ima partnera papučara, koji joj je kao sin. On bi bio Edipovac, jel...a šta je žena u takvom odnosu?

Kao u Colinoj pesmi bolesnoj _ "Ti nikad neces biti kao moja mati"

Azazelo
26/1/10, 16:56
slika muskarca koji nema dobar odnos sa majkom zbog njene uskracenosti ljubavi prema njemu

Ja bih sad ovde malo stavila prst na celo...

Prvo, razgranicimo dve vrste emocija (pisem svoja razmisljanja nikog ne citiram)

- emocije nepovezane sa erotikom, univerzalne emocije, osecanja koja prepoznajemo, ucimo i prvo razmenjujemo sa majkom, briga, samilost, srdacnost, saosecajnost, ali upucene svemu i svima oko sebe, ne samo partneru = emocije tj. sam Mesec kao takav, i uskracivanje istih ne dolazi od afliktovane venere, vec pre od Saturna, a ostale komplikacije od ostalih planeta...

- emocije bazirane na seksualnoj privlacnosti, usmerene ka suprotnom polu, dakle sa MO umesana VE, SO, MA itd...

MO90VE je pre muskarac koji ima problem sa partnerstvom, ne ume da zagrli, poljubi, plese, peva ''iz duse''...sto je opet posledica lose naucenog modela iz kuce, od majke, ona to nije umela da da...ali ne mora da znaci da nije imala milosti, neznosti majcinske, saosecanja...

J.M.
26/1/10, 17:06
evo ovako, ja sam imala vezu sa jednim, koji sa svojih 45 godina, ima problem da kaze mami da ima ( citaj ) devojku. NJegova mama koja je ljubomorna na sve njegove zene...
NJegova prica: kad sam bio momak, moja mama je bila strasna riba, i onda mi idemo kroz grad, a ona me zagrli jer je bila vislja od mene, i svi me gledali.."
A onda je meni stalno trazio da ga tako zagrilim ( specificno, ruka preko ramena, tj oko vrata, znaci moras biti vislja od njega )........
I obavezno mora devojka da mu bude visoka, citiram - kao moja mama!
p.s. sto nema ovde neki smajli koji povraca, rado bi ga stavila na kraj recenice...

Azazelo
26/1/10, 17:08
evo ovako, ja sam imala vezu sa jednim, koji sa svojih 45 godina, ima problem da kaze mami da ima ( citaj ) devojku. NJegova mama koja je ljubomorna na sve njegove zene...
NJegova prica: kad sam bio momak, moja mama je bila strasna riba, i onda mi idemo kroz grad, a ona me zagrli jer je bila vislja od mene, i svi me gledali.."
A onda je meni stalno trazio da ga tako zagrilim ( specificno, ruka preko ramena, tj oko vrata, znaci moras biti vislja od njega )........
p.s. sto nema ovde neki smajli koji povraca, rado bi ga stavila na kraj recenice...

A ne znas mu kljucne aspekte?

J.M.
26/1/10, 17:17
A ne znas mu kljucne aspekte?

ne znam, mogu da postavim kartu...
mada sam je vec postavljala negde...
http://img85.imageshack.us/img85/1563/goran.gif

Azazelo
26/1/10, 17:18
Eto, Mesec mu nije afliktovan...

-atina-
26/1/10, 19:13
Vl.8 MO u Ribama-zna i te kako da idealizuje majku i u svojim vezama trazi zenu koja ce imati snazan uticaj na njega -kao i njegova mama...da nema ova dva sekstilkvadrata prema VE /vl. 5 u 8/ i NE-svom vladaocu mogla bih slobodno reci da je ovaj MO neaspektovan:hm:

Ja netvrdim da je MO90VE upravo to-edipovac-jer kako neki imaju pevise ljubavi neki je u opste nemaju pa onda imas dve suprotnosti, ona koja se cvrsto drzi modela majke i trazi je u svakoj ali i onaj koji po svaku cenu zeli da izbegne zenu kakva je bila njegova majka, zato sam rekla da VE90MO ima dve kombinacije a ko zna koliko manifestacija...sukob majke i zene, majke i devojke....nekome je majka bila k.... pa se on toga stidi a opet neko je dize u zvezde, neko bezi od toga a neko i ne pokusava vec upravo to i trazi...ako mu je majka bila olicenje lepote onda mu je nabila kompleks da nijedna nije i nece biti kao i ona a on ce stalno traziti...cini mi se da ovde ipak mnogo zavisi od celog natala jer ovako pojedinacno posmatrati aspekte ne daje bas neki uvid...

Ja sam vec 1000 puta rekla ovde na forumu smucila sam se vec svima da ja imam SRECU da naletim na muskarce koji pod obavezno imaju;
SO90MO ili SO180MO
MO90VE
VE90NE, VE180NE
MO90NE,MO180NE...i svi do jednoga nisu imali oceve i nisu majke bile samohrane, ocevi ili pomrli, razveli se ili cak i zive ali samo kao figure niko ih nista ne pita, svi do jednog su imali majke pravi mucitelji, ni jedan nije u ljubavi sa svojom majkom-ono iskreno-vec to zavisi od situacije ali svi do jednoga nece da odu od MAME, da, zele da zive sa njom, u istom stanu..pa zar to nije malo nenormalno..a ja privlacim kao magnet, da poludis bre...

Mirabilis
26/1/10, 20:36

eto, pogledaj njegovu kartu, uzdizanje majke do u nebesa...a kakav mu je odnos s ocem bio?
Mjesec mu je neaspektiran, a vladar Neptun90Ve/So/Sa....ovo i nije najsjajniji Mo.
Privrženost majci, ili nerealna slika pa s tim i uzdizanje majke u nebesa - dosta Neptuna ovdje, Mo u Pi, i vladar Neptun 90 sa djevojkom Venerom....ideal s majke na djevojku...
Odnos s ocem - Sunce180Saturn90Neptun - e ovo je već oštećeno Sunce i težak odnos, otac hladan, strog, udaljen, a možda ga i nema.
U biti, Edipovci u slici Venere/djevojke traže Mjesec/majku, što se ovdje vidi u napetom kvadratu Venere sa Mjesečevim dispozitorom Neptunom...
On se tu u odnosu sa Venerom ponaša kao papak/sin - ovo bi trebao bit slab Mars...slaba muškost...kod njega Mars u Vagi....
Kakav je njegov odnos s majkom? Ona dominantna, on ne može da mrdne bez njenog odobrenja - ovo je opet muškarac koji živi Marsa i ima nerazvijeno Sunce....koje je zakočeno od vladara Mjeseca, od Neptuna-majke....

Mirabilis
26/1/10, 21:38
Nije samo to.
Trazis muskarca u trouglu.
Zena mu nalikuje tvojoj mami.
Pokusas ga preoteti,
ili patis, jer izmedju tebe i nje, bira nju,
partnerku nalik tvojoj mami.

Nemoj mene uciti sta mi je boljka citavog zivota,
zbog koje cu zaglaviti na terapiji.

Pogledaj mi natal
Ve 0 So 180 Ne 90 Mo,(kcerka zaslepljena sjajem oca
ne razume svoje istinske potrebe),

Sa i Ma u 10(kuca oca) u kontaktu sa zenskim planetama.

Ja sam cista slika kompleksa oca.

e nisam te gore razumijela...on bira partnerku sličnu valjda svojoj mami...
Ne učim ja tebe ništa, nego mi je neshvatljiv taj pojam 'zaljubljenost u zauzetog muškarca je proizvod Elektrinog kompleksa'....Zauzet muškarac, pa nije na robiji, rob nečiji kojeg ne smiješ pogledat....e druga je stvar ukoliko preferiraš konkretne veze sa zauzetim muškarcima....dok su ti slobodni nezanimljivi....jer ovdje se radi o trokut vezama pa to onda ima smisla i neke veze s Elektrinim kompleksom...
E tvoj natal...Sunce0Venera180Neptun zbilja je nerealna slika oca, idealiziranje....iako s druge strane...šta to zapravo znači? Konkretne neke osobine ili? Šta zapravo tražiš u partneru? Fizičku sličnost? Ili jednostavno te privuku iskusni muškarci, koji su eto iskusni zato što su zauzeti....

Mirabilis
26/1/10, 21:43
Malo je kcerki izrazitih Lavova, kao sto je moj otac, da nisu Elektre.
Narocito je veliki problem,
ako imaju los odnos sa majkom i ne mogu se identifikovati sa njom.

Sto se u mom natalu vidi teleskopom iz Arizone...:cig:

zašto umjesto identifikacije s bilo kojim od roditelja jednostavno ne uzmeš ono najbolje, a ono šta nevalja odbaciš....i izgradiš vlastitu individualnu osobnost. Svi mi od svoje porodice dobivamo ove ili one osobine...al valjda zato i služi odrastanje da neke od njih odbacimo i neke svoje nadogradimo...
Zbog čega bi se identificirala s majkom? Ili s bilo kim?

Mirabilis
26/1/10, 21:50
Platonski odnos-uvek ukazuje na zabranjen, incestuozni odnos.Varijante su bezbrojne :muskarac je zauzet, platonska ljubav ili ostvaren trougao.
Zena je usedelica, Artemida-fascinirana snagom i seksualnoscu svog oca, ne udaje se.
Trazi musku paznju promiskuitetom.
Bira hladne , daleke , nedostupne.
Skitnica i svetski putnik najcesci je oblik toga.
Trazi starijeg partnera, nalik ocu.
Ozenjenog starijeg coveka kog ne moze imati.

Varijacije su bezbrojne.

O muskarcima drugi put.

:) ajme što si stroga, kakav incestuozni odnos....platonske veze su također 'veze'...platonske su zato što, ne zato što su zabranjene ili neprihvatljive, nego zato što njihova konkretna realizacija komplicira/kvari cjelokupnu situaciju...to su odnosi slični Pirovoj pobjedi...povlače povrede drugih ljudi i zato ostaju na platonici....kakav incest...
Žene usidjelice....ima ih više vrsta...to su ti žene ništ koristi...imaju povremene avanture, al osim raširit noge za muškarca nisu u stanju napravit ništa...ne žele 'žrtvovat' svoju slobodu....ili s druge strane...bile su povrijeđene u nekom odnosu i ne žele dalje riskirat....

Van mreže Mnemozina

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Pogledaj profil
    • Astrologija kriminala
Odg: Edipov-Elektrin kompleks
« Odgovor #1 poslato: мај 02, 2010, 22:18:00 »
Mirabilis
26/1/10, 21:58
Djevojka je bila vrlo uznemirena jer joj je zaručnik bio kod kliničkog psihologa i rezultati nisu bili ohrabrujući.
Obratila se majci: "Nisam sigurna da će naš brak biti sretan, mama. Psiholog kaže da moj zaručnik ima Edipov kompleks!"
Majka odgovori: "Ne slušaj te bedastoće. Poznajem tvog zaručnika dugo i znam da će sve biti u redu. Pogledaj samo koliko voli svoju majku!" (izvor (http://www.medicina.hr/clanci/edipov_kompleks.htm))

Milica
26/1/10, 23:47
Uzmi mene, recimo.
Neresen Elektra kompleks
Nerazrešen Elektra kompleks daje ulaženje u veze sa muškarcima koji su slika njihovog oca, u njemu traži očevu figuru.

Prema Frojdovoj teoriji o razvoju ličnosti, Edipalna situacija podrazumeva da je dete seksualno privučeno roditeljem suprotnog pola. Zanimaju ga polni organi roditelja suprotnog pola, ali to više ili manje sputava roditelj istog pola. Ovo se odvija u falusnom stadijumu razvoja ličnosti (od 3-5 godine)
Dete može da se ponaša kao da je ljubomorno na roditelja istog pola ili da se ''bori s njim'' za ljubav roditelja suprotnog pola.
Razrešenje Edipalne situacije se odvija tako što seksualne želje prema roditelju suprotnog pola i želja za monopoliziranjem roditeljske pažnje uglavnom osuđuju.
Tako se rodi frustracija i sazrevanje uslova za razrešenje Edipalne situacije.

Ako je roditelj istog pola suviše slab i ne stavlja adekvatno do znanja detetu da ne sme gajiti sesksualne pretenzije prema roditelju suprotnog pola, nastaje Edipov kompleks (jer nije nastala frustracija, a bez frustracije nema ni razrešenja kompleksa)- odnosno, muškarci koji su mnogo vezani za svoje mame i u supruzi traže majku (što se najčešće očitava kroz stariju partnerku), i obrnuto- žene koje u mužu traže oca.

Po pravilu, uglavnom nađu ono što traže.;)

Ne verujem da si Elektra.:)

Mirabilis
27/1/10, 00:04
Ni ja ne vjerujem da je Tris Elektra, nego je nasjela na priču o 'predivnim muškaracima koji su oženjeni pogrešnim ženama.'

-atina-
27/1/10, 09:33
Po ovome ispade da ja imam kompleks oca i da upravo takvog trazim kroz muskarce a u stvarnosti nije tako, mozda je u pitanju model miskarca koji bi zelela da imam i sa kojim bih volela da provedem zivot jer rasla sam u srecnoj porodici pa je normalno da takvu zelim i ja da stvorim-i to je kako Tris rece ona normala,to mozda ali nikako nemam kompleks oca i ako imam vl.5 i 7 SO i ME u 12 pa jos 90 MA ali kako je MA u Vagi-slabic pa ga cupa VE u Vodoliji s kojom ima 120 nekako uspevam da se izvucem i ja sam jaca od mukaraca koji mi ulaze u zivot i to je moj problem..MO mi je rekla bih dobar ali problem je u kontaktu sa VE koja mu je vladalac pa bih ja sa ovim T kvadratom MO,VE,NE trebala da imam i kompleks majke, mozda ja samo zelim da kao moja majka izradjam decu, budem neko ko ce sve nas drzati zajedno,mozda je u tome moj kompleks majke...ali sta je u tome pogresno, i na kraju krajeva to su pokazatelji sta bi bilo i sta bi moglo da bude ali mnogo toga i zavisi od same osobe..opet kazem i ako imam sve pokazatelje kompleksa i oca i majke u natalu ali nisam ni na koji nacin takva osoba..kod mene nema patologije a smatram da se ovi kompleksi vezuju za patologiju ili da ne budem gruba pa kazem bolest...
Jedno sam primetila, upalo mi je u oko, osobe koje imaju komplekse oca ili majke nekako uvek imaju SO90MO, oca i majku u sukobu pa mozda je to osnova, mozda je to pokazatelj da ce osoba imati predispozicije ka ovome..ne mora da znaci ali meni se to nekako namece...

Milica
27/1/10, 12:37
Nisi spomenula kasniju identifikaciju sa roditeljem istog pola, koja je presudna.
Ja ne pricam samo o Frojdovim pogledima, vec i kako jungovci to vide.
Pa dobro, ishod je ili identifikacija s roditeljom istog pola ili suprotnog ili pomeranje seksualnog interesovanja ka drugim licima ili predmetima.

Kako ti kod sebe opisuješ, kako doživljavaš tu identifikaciju sa roditeljem istog pola?

-atina-
27/1/10, 13:25
Ne, to nije patologija u obliku vidljive zaljubljenosti u oca ili majku...

To su figure iz nesvesnog koje nam brane da odaberemo
adekvatnije partnere...

Mozda sam se malo grubo izrazila ali zar to nije neki patoloski oblik zavisnosti..kako nije vidljiva zaljubljenost kada ti nemozes ostvariti nijednu vezu ako taj neko nije olicenje tvog oca ili ako ti nisi olicenje necije majke...

Sta mislis da je kod tebe prouzrokovalo ovo ili tacnije kada si tacno postala svesna ovoga..

alea
27/1/10, 20:09
Edipov kompleks ili ljubav prema majci: Vladar MO u 4 polju, vladar 7 p. SA u 4. p zbog stradanja ili mrznje oca, MO u 5 p. i naglasen tip CA, ili, nesvesna mrznja starih na uspeh mladih, SO90MO, VE120SA, VE90MA, Li u 4 p. ( erotski tipovi iz kompleksa), MO, VE, vladar 1. i 5. u 4. p

Ovako pise cika Mile Dupor...

Ja imam vladara 4. p a to je NE na ASC, i SO0ASC...sve ukazuje na to da svog oca idealizujem, sto i jeste istina, vrlo sam popustljiva prema njemu, sve gluposti sam mu u zivotu prastala, i jos uvek osecam da ne mogu ni zbog cega da se naljutim na njega, cak i kada znam da je kriv 100%...jednostavno sam previse osetljiva za njega, sto je moju mamu cesto bolelo, jer se ona uvek vise borila i zrtvovala za nas.

-atina-
27/1/10, 21:36
Pa sad neznam vise ni sama da li je to idealizacija oca u pravom smislu ili nasa slabost prema ocevima s obzirom da kazu da su zenska deca vise vezana za oca a muska za majku..i to je negde istina, oba roditelja vole podjednako ali u nekom delu osetis da je ljubav pa na neki nacim i podeljena izmedju oca i majke...dali muski vise osecaju teret na zenskom detetu pa se onda nesvesno okrecu-zastitnicki prema nemu pa otuda ta veza ili obratno, majka zna da ce i njen sin jednom naci neku drugu, da li je vezanost u nesrecnim brakovima ta koja odredjuje za koga ces i kako biti vezan ...ma vise ne neznam ali samo jedno znam, ovo je veoma kompleksna slika i jako je tesko analizirati, jer da bi uradio sve kako treba treba imati povratne informacije, sta e i kako desava u necijem zivotu...

Zato ja pisem o sukobima mojih partnera sa svojim majkama i ako ni jedan od njih nema striktni pokazatelj da je to tako...nista nije onako kako izgleda :shock: bas sam filozozofski nastrojena veceras:haha:

P.S. sorry:shame:

MARKO
27/1/10, 22:17
ne znam, mogu da postavim kartu...
mada sam je vec postavljala negde...

Majka -vladar 8p MO u 3p Pi, vladar 3p NE u Sc (sex) 11p (ljubav), NE 90 SO (otac) 8p

Jasno je ali da ne znam detalje, teško da bih se odlučio za ovu varijantu, mislim na Edipov kopleks.

Takodje sam negde pročitao da MO u 4p hoće u muškom natalu da ukaže na ovaj kompleks.

-atina-
27/1/10, 22:32
Majka -vladar 8p MO u 3p Pi, vladar 3p NE u Sc (sex) 11p (ljubav), NE 90 SO (otac) 8p

Jasno je ali da ne znam detalje, teško da bih se odlučio za ovu varijantu, mislim na Edipov kopleks.

Takodje sam negde pročitao da MO u 4p hoće u muškom natalu da ukaže na ovaj kompleks.

Sta mislis o kontaktu SO90MO u natalima, da li mogu da budu pocetna tacka, da li ovo moze da bude uzrok ovog sukoba tj. ovog kompleksa-ne vezano da li je u pitanju muski i zenski natal.....

MARKO
27/1/10, 22:38
Sta mislis o kontaktu SO90MO u natalima, da li mogu da budu pocetna tacka, da li ovo moze da bude uzrok ovog sukoba tj. ovog kompleksa-ne vezano da li je u pitanju muski i zenski natal.....

Ne znam ali na prvi pogled može biti logično jer su u sukobu tela koja simbolizuju majku i oca ali znamo da jedan aspekt nije dovoljan, ovde je jedino izvesno neharmoničnost vlasnika horoskopa....

-atina-
27/1/10, 22:50
Ne znam ali na prvi pogled može biti logično jer su u sukobu tela koja simbolizuju majku i oca ali znamo da jedan aspekt nije dovoljan, ovde je jedino izvesno neharmoničnost vlasnika horoskopa....

Ovo jeste aspek izmedju ega i emocija jedne osobe ali zar otac i majka nisu olicenje upravo toga i da, naravno da nije jedan aspekt dovoljan i negde sam i rekla da se mora gledati ceo natal ali imati i povratne informacije od osobe ciji je natal..nije sve kako izgleda...da li mislis da MO u losem kontaktu sa VE /pored ovoga SO,MO/ ali negde i NE moze dati ovo, i moram da pitam da li SA u svemu ovome ima toliko udela, da li on moze da ukaze na ove i ovakve situacije...

MARKO
27/1/10, 23:02
Ovo jeste aspek izmedju ega i emocija jedne osobe ali zar otac i majka nisu olicenje upravo toga i da, naravno da nije jedan aspekt dovoljan i negde sam i rekla da se mora gledati ceo natal ali imati i povratne informacije od osobe ciji je natal..nije sve kako izgleda...da li mislis da MO u losem kontaktu sa VE /pored ovoga SO,MO/ ali negde i NE moze dati ovo, i moram da pitam da li SA u svemu ovome ima toliko udela, da li on moze da ukaze na ove i ovakve situacije...

Pravo da ti kažem ne znam, edipov kompleks nisam proučavao jer većina žena misli da svi muškarci naginju ovom kompleksu, dok muškarci o tom vašem eventualnom kompleksu ni ne razmišljaju, osim ako nije upadljivo.

Stvarno ne znam....

Mirabilis
28/1/10, 01:45
Pravo da ti kažem ne znam, edipov kompleks nisam proučavao jer većina žena misli da svi muškarci naginju ovom kompleksu, dok muškarci o tom vašem eventualnom kompleksu ni ne razmišljaju, osim ako nije upadljivo.

Stvarno ne znam....

pa pogledaj samo u koliko su pjesama opjevane majke....valjda svaki drugi pjevač pjeva o svojoj uzvišenoj majci...
a pjesme o očevima....nisam čula da pjevačice nešto pjevaju o njima...osim 'tata kupi mi auto...'....
Ma ja mislim da se ovaj kompleks najviše izražava u porodicama gdje je majka žrtva braka, gdje je otac predominantan/tiran, gdje pije i sl....
Edipovci su dosta ovako, da kažem 'feminiziran' tip muškarca....kao da odbijaju/odbacuju ono muško u sebi koje je trebalo biti razvijeno od strane oca ili pod uticajem oca....
Kad kažem 'feminiziran' ne mislim nužno izgledom 'feminiziran' već ponašanjem...dvije lijeve ruke....smotan, trapav....

MARKO
28/1/10, 08:23
pa pogledaj samo u koliko su pjesama opjevane majke....valjda svaki drugi pjevač pjeva o svojoj uzvišenoj majci...
a pjesme o očevima....nisam čula da pjevačice nešto pjevaju o njima...osim 'tata kupi mi auto....

Ja mislim, iako je istina da muškarci više pevaju o majci (ali u narodnjacima), da kada bi napravili statistiku ne bi baš bio neki procenat, evo probaj za sebe da setiš koliko znaš pesama gde pominju majku a koliko misliš da je ostalo gde ne pominju

Mirabilis
28/1/10, 10:53
Osnova čovjekovog razvoja je razvoj libida (seksualnog nagona). Svi prolaze kroz 4 razvojne faze, pri čemu je bitan prijelaz u više faze jer označava zreliji način postizanja seksualnog zadovoljstvo. Faze razvoja: predgenitalna i genitalna.
Predgenitalna faza razvoja:
1. oralna - rođenje 18 mjeseci, glavni izvor zadovoljstva su usta i usna šupljina, stvara se emocionalna privrženost tj. prvi objektni odnos, glavni izvor konflikta je odvikavanje od sisanja, previše ili premalo zadovoljenja u toj fazi rezultira nastajanjem oralno pasivnih ličnosti: nepovjerenje, strah od odbacivanja, nesamostalnost, vezanost za simbole koji predstavljaju majku, npr.domovina i sl.
2. analna faza - 18mj do 3 god. - libido je usmjeren na analni otvor, glavni izvor zadovoljstva je usmjeren na izlučivanje, odnosno zadržavanje stolice, glavni izvor konflikta je djetetova sposobnost da stekne samokontrolu, previše ili premalo zadovoljenja u toj fazi rezultira tvrdoglavošću, škrtosti, točnosti, urednosti/neurednosti.
3. falusna faza - od 3. do 5. god. - dijete je orijentirano na svoje spolovilo, počinje zanimanje i za spol drugih osoba, javlja se Edipov i Elektrin kompleks, faza je povezana sa kasnijim stavovima u području seksualnosti (homoseksualnost), primjerice ekshibicionizam i voajerizam su posljedica nesposobnosti prerastanja te faze
4. faza latencije - od 6. do 11. godine - nema značajnih promjena u razvoju ličnosti, dijete je usmjereno na stjecanje znanja i vještina koje će mu trebati u odrasloj dobi, nastupanjem puberteta završava predgenitalna i započinje genitalna faza.

Genitalna faza razvoja: u njoj su svi elementi seksualne funkcije do kraja orgnizirani i koordinirani.

Edipov kompleks: središnji događaj u razvoju osobe, počinje kad dječak svoj seksualni libido usmjerava prema majci, a agresivni libido prema ocu kojeg smatra suparnikom u borbi za majčinu naklonost, razriješuje se postupnom identifikacijom s roditeljem istog spola (rezultira oblikovanjem superega) te odricanjem od seksualnog zanimanja za roditelja suprotnog spola. Freud je smatrao Edipov kompleks temeljem superega i jezgrom svih međuljudskih odnosa.

Elektrin kompleks: u fazi latencije se potiskuje pamćenje na ovaj period.
(izvor:http://www.pravo.hr/_download/repository/seksualnost.ppt)

Evo, gdje god čitam, svi se raspisali o Edipovom kompleksu, a o ELektrinom malo ili gotovo ništa.
Uglavnom, ELektrin kompleks se svodi na period kada djevojčica svoj seksualni libido usmjerava prema ocu, a agresivni libido prema majci kojoj smatra suparnicom u borbi za očevu naklonost, razrješuje se postupnom identifikacijom s roditeljom istog spola te odricanjem zanimanja za roditelja suprotnog spola.

Ovo što je Tristran gore napomenula, veze sa zauzetim muškarcima, zaista podsjećaju na Elektrin kompleks jer postoji odnos trokuta, potreba da se zadobije pažnja muškarca i istovremena borba/rivalstvo s njegovom ženom. Ali ja bih ovdje napomenula da je jedno nalaziti se kontinuirano u vezama sa zauzetim muškarcima, odnosno kad oni postanu neka dominanta u životu slobodne žene, a drugo je zaljubiti se, imati platonski odnos...srce ne pita koga bira...ali svjesno odlučujemo hoćemo li se nalaziti u takvom odnosu ili ne. Stvar je slobodnog izbora. Smisao ovakvih veza leži u Neptunu....Neptun je planeta nekonkretizacije i služi psihičkom razvoju. Smisao ovakvih veza je zapravo u razrješenju Edipovog/Elektrinog kompleksa. A to se lijepo može razriješiti iznutra, nekonkretizacijom, platonski, pomoću Neptuna.
Edipov i Elektrin kompleks, ukoliko ostane nerazriješen dovodi kasnije do 'trokut veza.' A one veze stariji partner + mlađa osoba i obratno ne uklapa mi se u ovu priču.

Tristran
28/1/10, 11:06
Evo, gdje god čitam, svi se raspisali o Edipovom kompleksu, a o ELektrinom malo ili gotovo ništa.
Uglavnom, ELektrin kompleks se svodi na period kada djevojčica svoj seksualni libido usmjerava prema ocu, a agresivni libido prema majci kojoj smatra suparnicom u borbi za očevu naklonost, razrješuje se postupnom identifikacijom s roditeljom istog spola te odricanjem zanimanja za roditelja suprotnog spola.

Ovo što je Tristran gore napomenula, veze sa zauzetim muškarcima, zaista podsjećaju na Elektrin kompleks jer postoji odnos trokuta, potreba da se zadobije pažnja muškarca i istovremena borba/rivalstvo s njegovom ženom. Ali ja bih ovdje napomenula da je jedno nalaziti se kontinuirano u vezama sa zauzetim muškarcima, odnosno kad oni postanu neka dominanta u životu slobodne žene, a drugo je zaljubiti se, imati platonski odnos...srce ne pita koga bira...ali svjesno odlučujemo hoćemo li se nalaziti u takvom odnosu ili ne. Stvar je slobodnog izbora. Smisao ovakvih veza leži u Neptunu....Neptun je planeta nekonkretizacije i služi psihičkom razvoju. Smisao ovakvih veza je zapravo u razrješenju Edipovog/Elektrinog kompleksa. A to se lijepo može razriješiti iznutra, nekonkretizacijom, platonski, pomoću Neptuna.
Edipov i Elektrin kompleks, ukoliko ostane nerazriješen dovodi kasnije do 'trokut veza.' A one veze stariji partner + mlađa osoba i obratno ne uklapa mi se u ovu priču.

Van mreže Mnemozina

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Pogledaj profil
    • Astrologija kriminala
« Odgovor #2 poslato: мај 02, 2010, 22:18:27 »
Sve je tacno.

Problem je ako figura majke nije adekvatna za identifikaciju, vec sam rekla.

Onda jungovci dopune frojdiste i kazu-povezi se sa arhetipom zenstvenosti,
nadji arhetipsku majku, uci sama o svojoj zenstvenosti.

Da, draga, ali je i platonski odnos veliko mucenje...

Ja nikada nisam bila u vezi
cak ni sa deckom koji je imao devojku (cvrsti moralni principi, jelte)
ali su me namucile platonske ljubavi u kojima su uvek birali -onu drugu,
ili sam saznavala da su zauzeti(obicno su krili to od mene, zavodili me, razgovarali,
uzivali u mom duhu, ponekad me poljubili,pa mi zatim otkrivali tajnu).

Koliko patnje, koliko samo patnje....

Ne bih se u takvu mladost vracala nikada!

I nadjoh u psihologiji da sam Elektra...:((

A ima veze i sa starijim partnerom-to mi se dogodilo samo jedanput
i bila sam prilicno polusvesna da trazim paznju oca. On nije bio zauzet,
ali dosta stariji.
Saturn je to-ponovo kompleks oca.

Mirabilis
28/1/10, 11:29

Sve je tacno.

Problem je ako figura majke nije adekvatna za identifikaciju, vec sam rekla.

Onda jungovci dopune frojdiste i kazu-povezi se sa arhetipom zenstvenosti,
nadji arhetipsku majku, uci sama o svojoj zenstvenosti.

Da, draga, ali je i platonski odnos veliko mucenje...

Ja nikada nisam bila u vezi
cak ni sa deckom koji je imao devojku (cvrsti moralni principi, jelte)
ali su me namucile platonske ljubavi u kojima su uvek birali -onu drugu,
ili sam saznavala da su zauzeti(obicno su krili to od mene, zavodili me, razgovarali,
uzivali u mom duhu, ponekad me poljubili,pa mi zatim otkrivali tajnu).

Koliko patnje, koliko samo patnje....

Ne bih se u takvu mladost vracala nikada!

I nadjoh u psihologiji da sam Elektra...:((

A ima veze i sa starijim partnerom-to mi se dogodilo samo jedanput
i bila sam prilicno polusvesna da trazim paznju oca. On nije bio zauzet,
ali dosta stariji.
Saturn je to-ponovo kompleks oca.

Ma kakvo mučnje, baš su lijepe platonske veze:) neptunske....ali znaš kako je s neptunom....Neptun je i ovisnost....droga...kad se navučeš, postane mučno.... Kod platonskih ljubavi trebaš biti svjesna 'završetka' takvog odnosa od samog starta. Platonika je mučna kad krene razmišljat o konkretizaciji, kad ne prihvaća mogućnost završetka takvog odnosa.
Ovo što kažeš za jungovce, slažem se potpuno...
E sad ova zavođenja i obmanjivanje kako su slobodni....pripiši vlasitom neiskustvu, mladosti, čisto iskorištavanje...pa znaš da laž 'viri iz očiju'...sužene mutne oči....trebala bi počet igrat karte, poker i sl. da se malo uputiš...u facijalne izraze...:)

Ja mislim da si ti prestroga prema sebi, nekakvo prirodno odrastanje, emocionalno/seksualno sazrijvanje i iskustva koja su nužna za isto trpaš u nekeakve komplekse/poremećaje....
Stariji muškarci...ima ih iznimno privlačnih...e sad konkretan odnos i funkcioniranje istog...teško...generacijski jaz....što dođe do izražaja s vremenom....

Tristran
28/1/10, 11:34
Moguce da sam opterecena psihoanalizom i analitickom psihologijom...:P

Mirabilis
28/1/10, 11:52
Moguce da sam opterecena psihoanalizom i analitickom psihologijom...:P

pa jesi malo...olabavi...:) kad kreneš analizirati odnose, ljude, život....sve se da do u tančine izanalizirati, klasificirati, potrpati u ladice....jako zanimljivo....:) sve se može rastavit na proste faktore, ali nije poanta psihoanalize u tome....već u tome da si olakšaš neke stvari u životu.....razbiješ neke kočnice....riješiš probleme...a ne da ih stvaraš tamo gdje ih nema...
Pazi, ti si se zaljubila u starijeg muškarca....i ja mislim da bi ti mogla napisat psiho seminar na tu temu:) .....al kad pogledaš realno.....osim što imate razliku godina....šta mu fali...ništa vjerojatno....ni eventualnom odnosu koji bi proizašao iz istog....puno odnosa ima takvih koji su funkcionalni....e problem je kad postaneš 'selektivno zaljubljiva'....samo određena dob....privlačan muškarac je privlačan muškarac bez obzira na godine....ja bih tu pričala o kompleksima kad osim starijeg muškarca ove ostale uopće ne možeš 'doživjet' kao objekt želje....

Tristran
28/1/10, 12:04
U svojoj mladosti, na slikama,
bio je to najlepsi muskarac koga sam ikada videla...

Hoce mene malo ludi i lepi muskarci...;)

Mirabilis
28/1/10, 14:01
U svojoj mladosti, na slikama,
bio je to najlepsi muskarac koga sam ikada videla...

Hoce mene malo ludi i lepi muskarci...;)

e odi onda surfaj okolo i traži jednako ili donekle lijepe muškarce na fotografijama....sigurno ćeš ih naći....nema to veze s kompleksima....:)
ja sam bar 10 takvih srela....i još toliko sam ih našla na fotografijama poznatih ličnosti....
Godine su relativan pojam, Tristran. Opet kažem, ne postoje smotani muškarci, čak ne bih rekla ni da iskustvo tu igra neku preveliku ulogu, koliko njihovo unutrašnje stanje, inhibiranost/neinhibiranost....neka prirodna zrelost i odnos prema životu....odnosno odnos prema ženama uopće....

Mirabilis
28/1/10, 16:15
Nego, ajmo nazad na Edipov kompleks....Shia LaBeouf (http://famous-relationships.topsynergy.com/Shia_LaBeouf/AstroData.asp), američki glumac (http://hollywooddame.com/2009/05/03/celebrity-quotes-shia-labeouf%E2%80%99s-oedipus-complex/):
“Probably the sexiest woman I know is my mother. She’s an ethereal angel. Nobody looks like that woman. If I could meet my mother and marry her, I would. I would be with my mother now, if she weren’t my mother, as sick as that sounds.”

Njegova majka Mjesec u Lavu u konjukciji s Venerom-ženom koja ga privlači, uz koju je opsesivno vezan Mo90Pl.
Njegove parnterice 7.k. Djevica i vladar Merkur u Raku (majka) 180 Neptun-neralna slika...
4.k. majke - u Blizancima, vladar Merkur 180 Neptun - idealizacija, zaljubljenost u majku.
Znači spoj serije 4 + serija 7 daje mogućeg Edipovca....s time da bi se priča zaokružila trebalo bi biti Sunce u sukobu...kod ovog je Sunce180Uran - ovo je sukob s ocem, sukob karaktera, rascjep ličnosti ili bukvalno razdvajanje...dispozitor je opet onaj Merkur koji je ovdje predstavnik majke, pa mu je majka ujedno i otac.

Van mreže xosmo

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: јануар 16, 2011, 01:02:04 »
Imam i ja kompleks oca..
izgubila sam ga kad sam imala 2 godine i od tada sam postala -cudno dijete(citiram majku). Zivjela sam sa majkom, sestrom i dvie tetke..
O ocu nikad nista nisu pricali, jer su se plasili da me ne povrijede, ali oduvjek sam se osjecala ugrozeno jer odrastam bez njega, uskraceno za neku istinu. Previse sam bila osjetljiva, zamisljena, zapitana.
Pubertet je bio jos gori.. platonske ljubavi, nesigurnost pred muskarcima. Oduvjek sam mislila da mi treba neko `posebno znanje` da izgradim neku vezu sa muskom osobom, pa sam bila jako stidljiva, pa onda sam trazila previse itd
Kad sam nasla prvog momka, imala sam dovoljno godina da znam da imam elektrin kompleks, pa mi je on bukvalno `posluzio` da vidim ko sam, sta hocu i sta zelim. Posle prvog sexualnog odnosa sa njim, pukla sam.. pocela sam nenormalno da ga volim, da budem opsjednuta njim, sto je naravno rezultiralo da me ostavi, izvrijedja na najgori moguci nacin. Trebalo mi je nekih godinu dana da se izvucem iz toga.

Uglavnom,  sada, kad su muskarci u pitanju iskljucivo se vodim mozgom. Jos uvijek nemam to iskustvo da izbalansiram sa emocijama da znam na pravi nacin da volim muskarca ( da ga ne dozivljavam kroz figuru oca ili prijatelja, ili cak sex).. treba mi vremena...
U svakom slucaju necu da se pomirim s tim da mi bilo sta sto je posledica sudbine ugrozi zivot :)

NE DAJ TE SE :)))

Van mreže xosmo

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: јануар 16, 2011, 01:08:59 »
A i imala sam vezu za ;) ;) ;) muskarcem koji ima edipov kompleks..
Ti muskarci su toliko optereceni izgledom, svim sto je materijalno i tjelesno.
Cak su agresivni, uporno nalaze mane zenama inemilosrdno ih odbacuju.
Apsolutno im je majka centar univerzuma.. Mislim da cak ostale zene posmatraju iskljucivo kao sexualne objekte, i da su rijetki u stanju istinski da zavole.

Ali nazalost za ove kompleske nismo krivi mi.. sudbina, sta li vec, neki drugi  faktori do nas samih u svakom slucaju... tako da ne mogu da osudjujem..